Zajęcia związane z baletem skupiają się najczęściej na ćwiczeniach tanecznych, rytmice oraz rozmaitych zabawach, mających na celu poprawę koordynacji ruchowej, zręczności i umiejętności zachowania równowagi. Zajęcia te pozwalają realizować pasje i zainteresowania, mogą być także rewelacyjnym pomysłem aktywności fizycznej. Bycie baletnicą to marzenie wielu dziewczynek choć w zajęciach mogą oczywiście uczestniczyć również chłopcy. Często jednak zdarza się, że u naszego dziecka zdiagnozowana zostaje skolioza. Czy dziecko może wówczas uczestniczyć w tego typu zajęciach czy lepiej z nich zrezygnować?
Popularne zajęcia dodatkowe
Zajęcia baletowe cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Chociaż najczęściej kojarzy się je z ulubioną aktywnością dziewczynek, również wielu chłopców uczestniczy w tego typu ćwiczeniach a sam balet nie ma żadnych ograniczeń dotyczących płci. Zajęcia baletowe są oferowane jako dodatkowe już w przedszkolu. Można je znaleźć również w ofercie wielu szkół. Balet to dobry sposób na zwiększenie zręczności oraz ogólnej kondycji fizycznej. To także interesująca pasja, często spełnienie własnych marzeń a dla niektórych również sposób na życie. W uprawianiu ćwiczeń może nam jednak przeszkodzić zły stan zdrowia. Warto przyjrzeć się temu problemowi uważniej.
Wada postawy a zajęcia baletowe
Czy dziecko, u którego rozpoznano skoliozę, może uczęszczać na zajęcia baletowe? Eksperci i lekarze przekonują, że nie jest to dobry pomysł gdyż osoby uprawiające balet powinny być gibkie, wiotkie i mieć zwiększoną ruchomość a także mobilność ciała. Tymczasem w wielu przypadkach skoliozę diagnozuje się właśnie u dzieci wiotkich, u których konieczne będzie rozpoczęcie ćwiczeń polegających na poprawieniu stabilizacji mięśni. Dzieci ze skoliozą nie powinny również uprawiać ćwiczeń akrobatycznych, gimnastyki sportowej czy artystycznej. Uprawianie tego rodzaju sportu może wiązać się z progresją (zwiększeniem) skrzywienia.
Jako polecane formy aktywności fizycznej polecane są: sztuki walki, gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka) lub taniec. Warto jednak pamiętać, że osoby z rozpoznaną skoliozą nie powinny w ogóle uprawiać sportu wyczynowo a jedynie amatorsko, w formie zajęć dodatkowych.
W przypadku wad postawy czy schorzeń narządu ruchu niezmiernie ważne jest właściwe rozpoznanie oraz regularne kontrolowanie stanu zdrowia. W każdym przypadku indywidualną decyzję o tym, jaki sport dziecko może uprawiać, podejmuje lekarz prowadzący. Wady postawy i choroby takie jak skolioza są bardzo zindywidualizowane a zatem u każdego proces leczenia i zaleceń dotyczących stylu życia będzie wyglądał inaczej.